Er der mon nogle herinde, der er nede i Ådalen for at se træning i dag?
Jeg var kort forbi på vej til arbejde. De spillede her på fuld bane med forskelligt taktisk fokus. Blandede hold. Svært at sige så meget om de enkelte spillere, men der var et kæmpe setup - mange trænere omkring holdet, godt fyldt på tilskuersiden - og virkelig høj intensitet og seriøsitet fra spillere og team.
Jeg er moderat positiv omkring vores hold lige nu :)!
Jeg var forbi Ådalen, men kom lidt for sent så jeg missede starten. Offensiven og defensiven trænede hver for sig da jeg kom. Jeg fulgte primært med i defensivens øvelser med Hjortebjerg. Fangede aldrig helt den første øvelse som virkede lidt kaotisk og overbefolket. Noget spillen hurtigt rundt med få berøringer fra stationære positioner. Den anden øvelse var noget første fase spil 6 mod 6 med kort igangsætning fra målmanden hvor der skulle spilles forbi 1. presset.
Efterfølgende løb på banens længde ud fra nogle fysiske mål hvor spillerne skulle yde først 70% og siden 80%.
Truppen sluttede sammen med spil på to mål på en lidt kortet bane. Stadig fokus på presspillet, på at spille sig ud af presset når man er på bolden og på hurtigt genpres ved boldttab. Tydeligt at trænerteamet har fokus på stor intensitet med hurtig igangsætning og generelt klare dessiner om hvad de vil have spillerne til.
Jeg prøvede at fokusere på de nye i truppen som jeg synes byder sig godt til uden at der var nogle der sprang voldsomt i øjnene. Både Sauli og Sven var jeg ret begejstrede for, de virker som to der hurtigt træder ind i truppen og tager ansvar både med indstilling, men også vokalt. Sven træner med stor intensitet, kalder på bolden for at få den sat hurtigt i gang når der er spilstop. Skiller sig godt af med bolden og fortsætter med det samme løb uden bold for at gøre sig spilbar. Dækker et stort område, han ligner imo en starter, men naturligvis svært at sige så tidligt - både Alen og Max byder sig også fint til.
Generet synes jeg det er svært at sige for meget om det spillemæssige og noget af det der springer mest i øjnene bliver derfor i forhold til hvem der tager ansvar og går foran til træning. Her er der imo plusser til Martin Hansen, BP, Sauli, Slots, Sven og Frøkjær. Slots er som altid herlig, kæmpe wonderkid, og træder også i karakter vokalt og med arbejdsindsats. Det er simpelthen ikke til at se at han er 17. Generelt er der god intensitet og det virker som om at der er fin konkurrence.
Jeg var kort forbi på vej til arbejde. De spillede her på fuld bane med forskelligt taktisk fokus. Blandede hold. Svært at sige så meget om de enkelte spillere, men der var et kæmpe setup - mange trænere omkring holdet, godt fyldt på tilskuersiden - og virkelig høj intensitet og seriøsitet fra spillere og team.
Jeg er moderat positiv omkring vores hold lige nu :)!
Jeg talte igår 12 stk personer der fik løn for at være der i setuppet . Trænere, fysser,mentaltræner,massøre osv
Jeg talte igår 12 stk personer der fik løn for at være der i setuppet . Trænere, fysser,mentaltræner,massøre osv
Ja, det er fedt! Fremstår professionelt i en helt anden grad end præ BW og Alm. Det er virkelig et team, der er omkring holdet nu og ikke bare en cheftræner og et par keglebærere.
Og så nyder jeg bare at se Helveg dernede! Han fik også en god snak med en anden legende, nemlig Elstrup.
Comment