Oprindeligt indsendt af fmprOB
					
						
						
							
							
							
							
								
								
								
								
									Se indlæg
								
							
						
					
				
				
			
		Annoncering
				
					Collapse
				
			
		
	
		
			
				No announcement yet.
				
			
				
	
Kamptråd OB-EfB
				
					Collapse
				
			
		
	X
- 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
De er da klart savnet , Zohore er slet ikke erstattet . Eneste alternativ på angrebspladserne er en middelmådig første div spiller .Oprindeligt indsendt af Oblisk Se indlægmåske du. For 1½år siden banede mange Falk langt væk og også Zohore.Men jeg tænker også at de er savnet.
Falk er erstattet af en gennemsnitlig angriber som forsøges omskolet til kantspiller .817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Og jeg er heller ikke lodret uenig. Men grunden til at vi er i denne suppedas som jo netop medfører et bundholdsuheld som vi ser idag er en trup der ikke er komplet.. Den er ikke homogen.. Og den er offensivt mega tyndOprindeligt indsendt af Oblisk Se indlægIkke at de altid har ret på TV. Men de fatter det jo heller ikke og en kaldte os bedre end AGF. Manglende kvalitet i perioder jo.Men mentalt nedtur og udtur er der da også en god del af
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Jeg kan sagtens se, at vi er uheldige/ikke skarpe nok i 1. halvleg. Jeg kan også sagtens se, at 2. halvleg er noget eklatant makværk, hvor vi intet farligt formår at skabe med bolden. Vores nuværende placering er enten et resultat af manglende kvalitet, eller en træner der ikke formår at få nok ud af truppens kvalitet, vælg selv.Oprindeligt indsendt af Oblisk Se indlægDu er ikke engang sjovt men håber at du hygger dig. Hvis du ikke kan se at i dag er total udtur så ved jeg sgu snart ikke. Så du deres "straffe" og de har knapt andet. Men vi kan vel blive enige om at mål vinder kampe og det er selvfølgelig der at det går galt. Men det her er ikke "bare" manglende kvalitet. Det er udtur og en total mangel på selvtillid i vores afslutninger og den forkrampelse der kommer over et bundhold i krise da vi kommer bagud. Fight vinder ikke kampe alene. Men hold da op jeg føler med spillerene og de andre i OB i dag.
Vi kunne godt have haft 4-5 point mere, ligesom at vi også kunne have haft 4-5 point mindre. Lige meget om det ene eller andet scenarie havde været tilfældet, sletter det ikke indtrykket af, at vi er et bundhold, som akut mangler flair, kreativitet, kvalitet og skarphed, når vi rammer modstanderens sidste tredjedel, og det gælder for angriberne hele vejen ned til vores to backs. Vi er ikke blevet dygtige nok i vores pasningspil til at vi kan spille os ud af højt pres, og udnytte de rum som det giver at spille sig fri af det første og andet pres, og så er vi for inkonsekvente i omstillingerne. Vi laver faktisk et acceptabelt antal mål på dødbolde, ift. de typer vi spiller med synes jeg, men det er jo langt fra et våben, og vi hører stadig til blandt de ringere hold i rækken på det punkt.
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Enig i begge dele og det gør en stor forskelOprindeligt indsendt af Magge Se indlægDe er da klart savnet , Zohore er slet ikke erstattet . Eneste alternativ på angrebspladserne er en middelmådig første div spiller .
Falk er erstattet af en gennemsnitlig angriber som forsøges omskolet til kantspiller .Form barometer 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Uhomogen? Så er det pga manglende angrebsreserver som du selv er inde på. Synes stadig resten er okOprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægOg jeg er heller ikke lodret uenig. Men grunden til at vi er i denne suppedas som jo netop medfører et bundholdsuheld som vi ser idag er en trup der ikke er komplet.. Den er ikke homogen.. Og den er offensivt mega tyndForm barometer 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Men du er jo heller ikke Joan fan. Han kunne om nogen havde låst op i 1. Halvleg.. Og sparket den ind til sidst..Oprindeligt indsendt af Magge Se indlægDet er jeg nu ikke sikker på , men måske han kunne have sparket frisparket ind til slut i stedet for Tverskov's jammerligt skvattede forsøg
Også pisse irriterende at han ikke lader Yao sparke
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Som jeg lige har skrevet til en anden så mener jeg at det er mangel på angrebsreserver der mangler. synes resten af truppen er ok. vi producerer jo også chancer nok trods altOprindeligt indsendt af Sheed Se indlægJeg kan sagtens se, at vi er uheldige/ikke skarpe nok i 1. halvleg. Jeg kan også sagtens se, at 2. halvleg er noget eklatant makværk, hvor vi intet farligt formår at skabe med bolden. Vores nuværende placering er enten et resultat af manglende kvalitet, eller en træner der ikke formår at få nok ud af truppens kvalitet, vælg selv.
Vi kunne godt have haft 4-5 point mere, ligesom at vi også kunne have haft 4-5 point mindre. Lige meget om det ene eller andet scenarie havde været tilfældet, sletter det ikke indtrykket af, at vi er et bundhold, som akut mangler flair, kreativitet, kvalitet og skarphed, når vi rammer modstanderens sidste tredjedel, og det gælder for angriberne hele vejen ned til vores to backs. Vi er ikke blevet dygtige nok i vores pasningspil til at vi kan spille os ud af højt pres, og udnytte de rum som det giver at spille sig fri af det første og andet pres, og så er vi for inkonsekvente i omstillingerne. Vi laver faktisk et acceptabelt antal mål på dødbolde, ift. de typer vi spiller med synes jeg, men det er jo langt fra et våben, og vi hører stadig til blandt de ringere hold i rækken på det punkt.Form barometer 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Hov hov , er da blevet mere Joan fan end jeg startede med at være :-)Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægMen du er jo heller ikke Joan fan. Han kunne om nogen havde låst op i 1. Halvleg.. Og sparket den ind til sidst..
Også pisse irriterende at han ikke lader Yao sparke817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
 
Comment