Er der nogen der ved, om der er sat penge af til renovering af stadion, ved det nye budgetforlig der blev vedtaget i aftes.
Det var immervæk et budget på 14 milliarder kr i Odense kommune.
Eller står det bare under uforudsigelige udgifter? De har vel allerede brugt de 30 millioner der blev afsat for en del år siden.
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Modernisering af stadion
Collapse
X
-
Kan ikke lade være med at tænke på hvad 742 millioner kroner kunne gøre ved vores stadion.Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægFatter heller ikke den bank investering. Det har kostet ham mange hundrede millioner nu.
Men dette er måske som et pokerspil nu hvor han har så meget investeret ude i “potten” at man er nød til at gå med på det hele….
Ved godt det er æbler og pærer men alligevel sjov tanke. Han har jo ikke en chance over for de etablerede banker.
Brøndby var ved at gå konkurs da de ville eje en bank for mange år siden.
Havde han købt stadion og udviklet området var det nok gået bedre.
- Likes 2
Leave a comment:
-
Det er lidt vildt, når man også tænker på, at han tabte over en halv milliard på Gudme Raaschou Bank i 2009Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægFatter heller ikke den bank investering. Det har kostet ham mange hundrede millioner nu.
Men dette er måske som et pokerspil nu hvor han har så meget investeret ude i “potten” at man er nød til at gå med på det hele….
Problemet er vel nu, at der er andre krav til banken, da den også tilbyder indlånskonti med "høje" renter. Førhen var det kun forbrugs-/"Kvik"lån, som blev tilbudt og derfor gjaldt andre myndighedskrav.
En udfordring er også, at du ikke kan samle hele din økonomi i banken. Så den er et supplement, hvilket nok gør, at mange ikke finder den attraktiv (de har færre kunder end der er budgetteret med).
Leave a comment:
-
Fatter heller ikke den bank investering. Det har kostet ham mange hundrede millioner nu.
Men dette er måske som et pokerspil nu hvor han har så meget investeret ude i “potten” at man er nød til at gå med på det hele….
Leave a comment:
-
Den investering har jeg aldrig forstået, men hvad ved bønder om agurkesalat. Til gengæld har hans forretningsimperium garanteret andre ben der giver overskud (gynger/karruseller).Oprindeligt indsendt af Kielberg Se indlæg
Ok. Det skulle han aldrig været gået ind i. Så er det godt vi kan sælge nogle spillere en gang imellem.
Leave a comment:
Leave a comment: