Annoncering

Collapse
No announcement yet.

StateTroopers klare besked til ledelsen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Tid
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Oprindeligt indsendt af StateTrooper Se indlæg
    Et bud på en ny sportsdirektør kunne være Henrik Lehm. Jeg ville gerne se en mand, som først og fremmest kender alt til fynsk fodbold. Han skal så bare suppleres med nogle scouts uden for Fyn.
    Men ikke et særligt godt bud. Han har ingen erfaring i at agere som sportsdirektør på OB's niveau. Han ved muligvis alt om fynsk fodbold, og hvad så??? Det er ikke en kvalifikation, der er ret højt på listen over kravene til en sportsdirektør i OB. OB har qua deres ungdomsarbejde styr på 99,99% af alt, hvad der rør sig på Fyn. Det er også i ungdomsregi, at 99% af al rekruttering fra Fyn foregår. Her spiller sportsdirektøren en meget overordnet rolle. Det er langt vigtigere, at vores sportsdirektør har fingeren på pulsen en masse andre steder.

    Advarsel: spekulation følger. Og hvad med Lehms rolle i Næsbys skift fra Øens hold til Brøndbys masterclass? Det er da påfaldende, at han efter en del år i Næsby skifter til A+ træner i BIF, hvorefter Næsby slutter sig til dem. Ikke noget, der faldt i god jord hos OB, det er helt sikkert.

    Comment


      #17
      Mon TB skal tilbage i baghaven igen en dag som Sportsdirektør😀

      Comment


        #18
        Oprindeligt indsendt af StateTrooper Se indlæg
        Et andet bud kunne være Ove Pedersen. Ham kunne jeg faktisk godt tænke mig at se i en rolle som sportsdirektør. Der findes få folk med så stort et netværk inden for fodbold, og alderen taget i betragtning ville det måske passe ham fint, at han ikke længere skulle træne et hold.
        Ove Pedersen er uden tvivl den mest undervurderet træner i Danmarkshistorien. At der ikke er nogen klubber, der har givet ham et top 3 budget, det er mig uforståeligt. Den mand er så fodboldklog, at man bare må nyde det og forsøge at følge med, når han snakker.
        For min skyld må han selv vælge, hvilken rolle han vil have i klubben. Jeg så ham dog gerne forsøge sig som sportsdirektør. Det var ham, der hentede Zohore - jovist hentede han også Skogseid. Men i forhold til mange af de andre vi har haft igennem klubben de senere år, så er han sgu heller ikke den værste signing.
        Last edited by RASH; 07-09-2016, 18:59.

        Comment


          #19
          Oprindeligt indsendt af StateTrooper Se indlæg
          Jeg har med vilje holdt mig fra forum siden transfervinduets lukning, da der var en alvorlig risiko for total nedsmeltning og livstidskarantæne, hvis jeg skrev min ærlige mening på daværende tidspunkt.

          MEN HOLD NU LIGE KÆFT, hvor har det været deprimerende at se OB's sande niveau på både banen og ledelsesområdet den seneste måneds tid. Én ting er spillet på banen, som fuldstændig efter min forventning ikke har fungeret. Hvorfor kører det ikke i OB for tiden, tænker du måske. Det er der flere gode grunde til:

          - OB overhørte alle gode forslag om at droppe Rasmus Falk i foråret, hvor han alligevel mentalt var på vej til FCK. Han SKULLE have en Lars Høghsk afsked, så han måske engang kunne finde på at vende hjem som løntung og udbrændt 35-årig. På grund af Hobro var foråret nærmest gratis for OB. Der var alle muligheder for at eksperimentere med holdet, så man stod bedre forberedt, når guldfuglen var fløjet. Men nej, han var garanteret plads i startopstillingen, og man skubbede problemerne foran sig. Jeg kunne til dels have tilgivet denne beslutning, hvis det havde bragt OB i nærheden af noget europæisk fodbold, men det gjorde det jo langt fra.

          - Det næste problem opstår, da ledelsen langt om længe begynder at se sig om efter en erstatning for Rasmus Falk. Havde vi nu været FC Midtjylland, ville den eller de erstatninger formentlig allerede være hentet, da Rasmus Falk skrev under i København, men "iskolde" Jesper Hansen regnede naturligvis med, at han sagtens kunne finde en over sommeren. Den spiller blev så Rasmus Jönsson, som godt nok havde spillet elendigt i AaB det seneste lange stykke tid, men som alligevel fejlagtigt blev præsenteret som en stjerne. Lige fra den første træningskamp stod det da også klart, at han ikke havde niveauet til at afløse Falk. Faktisk på INGEN som helst måde.

          - Fløjene og den centrale midtbane SKRIGER på forstærkning hele vejen mod transfervinduets lukning. Kent Nielsen har fået mundkurv på, og Jesper Hansen holder stædigt fast i, at truppen er god nok, som den er. Alligevel prøver han i sidste øjeblik - AKKURAT som sidste sæson med et latterligt lavt bud på Mads Fenger - at hente Aiden McGeady. Det lykkedes selvfølgelig ikke, men så kan Jesper Hansen i det mindste sige, at han har forsøgt et eller andet. Det mest provokerende her er, at Jesper Hansen på den ene side melder sig tilfreds, mens han alligevel med halv kraft forsøger at finde en forstærkning. Jeg tror, at det er denne idiotiske, jyske købmandsattitude, som provokerer så mange OB-fans. Enten holder du fast i, at truppen er, som den skal være, eller også melder du ud, at OB SKAL have forstærkninger, inden vinduet smækker i. Vi gider IKKE det der købmandsspil, som Jesper Hansen alligevel taber gang på gang på gang.

          - Nej, Jesper Hansen er ikke min kop te, og han fortjener både kritik og en fyring i min optik, men det er trods alt ikke ham, som har ødelagt OB indefra lige siden 2010. OB har aldrig været længere væk fra sin oprindelige DNA. Som en pose over et voldtægtsoffers hoved er den ny "dominerende" spillestil forsøgt trukket ned over klubben. Det ville som sådan være fint nok, hvis strategien var bakket op af penge. Det koster nemlig MANGE penge at skifte til sådan en spillestil - eller også kræver det et langt bedre ungdomsarbejde, og OB har ingen af delene.

          - Så HVORFOR anerkender ledelsen ikke bare, at der ikke er penge til at gennemføre den strategi med boldbesiddende og underholdende spil? Hvorfor siger man ikke helt åbent og ærligt, at man vil tilbage til de gamle OB-dyder med jernhård kondition og ekstrem muskelkraft? Richard Møller, brødrene Hemmingsen, Brian Steen, Søren Berg, Steen Nedergaard og alle de andre har ikke været i OB forgæves. Hvorfor ikke ansætte en Ove Pedersen eller Viggo Jensen-type, som kan finde og bruge de billige, men rigtige spillere? Dem, som ikke piver, når de bliver sendt rundt om skovsøen igen og igen en mørk og mudret novemberaften, mens de er ved at brække deres lunger op af anstrengelse. Dem, som uden at skele til uret på mobilen bliver på træningsbanen, indtil hjørne- og frisparkskombinationerne bare FUNGERER? Dem, der er så sultne, at de med flammer i øjnene pisser på et foto af Rasmus Falk inden kampen lørdag og slår huller i døren til omklædningsrummet, når holdkammeraterne ikke kæmper for deres sidemand?

          - Nej, det ville ikke være possesion og elegant, men det ville være effektivt, billigt og vigtigst af alt binde bånd til klubbens fans og tilskuere igen. For jeg tror faktisk, at langt de fleste fynboer og OB-fans ville være ret tilfredse med, at modstanderen blev voldbollet af fysisk overlegenhed og kondition. Pyt så med, at vi måske kun vandt 1-0 eller spillede 0-0 i Parken.

          OB kan med et LANGT mindre budget klare sig LANGT bedre. Det er kun et spørgsmål om at æde sin stolthed og vende tilbage til det, som OB er bygget på og af. Hele fundamentet står klart. Nu er det bare at hive det skrøbelige telt op ad jorden og flytte tilbage på den borg, som OB faktisk ejer. Den her løsning kræver ikke penge, men VILJE og STOLTHED. Vi KAN ikke købe os til det her, men vi kan ARBEJDE os til det! Nej, vi skal ikke have spillere, som går mere op i Twitter end træning. Og så er jeg ligeglad med, om de hedder Keld Jensen og spiller i Krogsbølle eller Gudbjerg.

          Men det tror jeg simpelthen ikke på, at Jesper Hansen og ledelsen forstår endnu. Vi får et par år med elendige resultater - og helt sikkert kamp for at undgå nedrykning, før de vil se det her i øjnene.
          Det er jo på ingen måde købmandsspil .... Det er hasard .. Fedtet pokerspil .... og han har endnu ikke vundet bare en smule på at vente ... Langt bedre gik det da han hentede forstærkninger ind før og i starten af vinduet ...
          "Fejlen ved verden er, at de dumme er så skråsikre på alting, og de begavede så fulde af tvivl."

          "Der findes ingen kendsgerninger, kun fortolkninger."

          Venter man for længe, får man ingenting ...

          Comment


            #20
            Oprindeligt indsendt af RASH Se indlæg
            Ove Pedersen er uden tvivl den mest undervurderet træner i Danmarkshistorien. At der ikke er nogen klubber, der har givet ham et top 3 budget, det er mig uforståeligt. Den mand er så fodboldklog, at man bare må nyde det og forsøge at følge med, når han snakker.
            For min skyld må han selv vælge, hvilken rolle han vil have i klubben. Jeg så ham dog gerne forsøge sig som sportsdirektør. Det var ham, der hentede Zohore - jovist hentede han også Skogseid. Men i forhold til mange af de andre vi har haft igennem klubben de senere år, så er han sgu heller ikke den værste signing.
            Helt enig. Elsker også sin attitude med no-nonsens-snak og no-nonsens-fodbold.Hvis han skulle komme tilbage til klubben. Så ville jeg købe med det samme en Ove - P. - trøje.
            "Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
            - Norbert Elgert -

            Comment


              #21
              Oprindeligt indsendt af RASH Se indlæg
              Ove Pedersen er uden tvivl den mest undervurderet træner i Danmarkshistorien. At der ikke er nogen klubber, der har givet ham et top 3 budget, det er mig uforståeligt. Den mand er så fodboldklog, at man bare må nyde det og forsøge at følge med, når han snakker.
              For min skyld må han selv vælge, hvilken rolle han vil have i klubben. Jeg så ham dog gerne forsøge sig som sportsdirektør. Det var ham, der hentede Zohore - jovist hentede han også Skogseid. Men i forhold til mange af de andre vi har haft igennem klubben de senere år, så er han sgu heller ikke den værste signing.
              Jeg giver dig helt ret med Ove P.

              Og man ved jo at han kender alle i fodbold verdenen :)

              Ang. Skogseid, så hentede han ham jo fordi Ruud smuttede, og en eller anden skulle vi jo have som back.
              Desuden var han 'gratis' og på det givne tidspunkt var JH's spareplan jo igang, så det var nok den bedste af dem der var mulige vi fik.

              Comment


                #22
                Om seks-syv runder lidt OB nummer 12 eller 13. Det frygter jeg helt oprigtigt.

                Jeg tror ikke, at hverken Jesper Hansen eller Kent Nielsen er de rigtige mænd for OB, og før eller siden ryger de begge to ud.

                Problemet med Jesper Hansen: Jeg kunne skrive en hel bog om Jesper Hansens fejl og mangler, men det gider jeg ikke trætte jer med. Jeg vil i stedet nøjes med at påpege, at manden simpelthen hverken har netværk eller lederevner til at styre det, som i hvert fald på papiret, burde være en topklub i Danmark. Jesper Hansen blev trukket ind i en rolle, hvor han skulle redde OB fra et økonomisk kollaps, og dét har han vel egentligt også gjort nogenlunde tilfredsstillende. Han har godt nok brugt alt for mange penge på elendige handler, men klubben er trods alt ikke rykket ned eller gået konkurs. Men Jesper Hansen har en bundklubs mindset. Det hele skal bare køre rundt, og der er absolut ikke plads eller overskud til store armbevægelser.

                Problemet med Kent Nielsen
                : Dybest set tror jeg, at Kent er blevet lokket af pengene i OB. Han ligner ikke en mand, som brænder for projektet. Og blev han måske stillet noget bedre i udsigt, da Thorborg lokkede ham væk fra Aalborg? Havde han regnet med, at der var flere penge at gøre med? Blev han mon lokket til Fyn med udsigten til at skulle vinde DM i en sportsvogn, hvorefter han fik leveret en elcykel? Kent Nielsens problem er i mine øjne, at han ikke evner at søge væk fra sin fodboldstil, selv når en blind og døv mand kan fornemme, at spillermaterialet absolut ikke er til det. Kent Nielsen er en god træner, men han er nødt til at have den rigtige trup. Får han en stærk og godt sammensat trup, så skal han nok levere. Problemet er, at der hverken er god økonomi eller stærke talenter på vej i OB. Jeg tror heller ikke, at Kent selv evner at sammensætte sin trup. Han har brug for en god og stærk sportschef at arbejde sammen med.

                Min appel til ledelsen i OB er derfor, at vi i vinterpausen kommer af med både Jesper Hansen og Kent Nielsen. Ja, gu fanden er det træls at skifte ud ENDNU engang, men der er brug for at komme tilbage på sporet i OB. Hvis jeg fik lov at bestemme, ville vi trække Ove Pedersen ind i en managerrolle og give ham ansvar for både truppen og den sportslige økonomi. Han kunne så selv vælge, hvad han skulle bruge af folk omkring sig for at løfte opgaven. Giv ham samme arbejdsområde og ansvar som Ståle Solbakken i FCK.

                Jeg ville have blind tillid til, at Ove Pedersen ville rykke OB i den rigtige retning, men problemet er, at han gang på gang vælges fra til fordel for Troels Bech og Kent Nielsen-typer, fordi han ikke er smart og hypet nok. Jeg ville ønske, at OB gik mindre op i at lade som om, man var en topklub, der vil spille moderne og dominerende, og mere op i at være en klub, som vinder og slås for det.

                Giv Ove Pedersen det øverste ansvar, og så vil jeg godt vædde med, at OB inden for et par sæsoner er tilbage i top fem i Danmark. Det sker ikke med Kent og Jesper Hansen.
                Last edited by StateTrooper; 11-09-2016, 09:23.
                OB havde været danske mestre nu, hvis ikke man i 2008 havde lagt kursen om og forsøgt at købe sig til et mesterskab med udenlandske stjerner. Havde man beholdt Ulrik Larsen, og bestyrelsen havde lagt mindre pres på Kim Brink, havde OB vundet mesterskabet mindst én gang siden. Jesper Hansen og Kent Nielsen skal i øvrigt fyres.

                Comment


                  #23
                  Oprindeligt indsendt af StateTrooper Se indlæg
                  Om seks-syv runder lidt OB nummer 12 eller 13. Det frygter jeg helt oprigtigt.

                  Jeg tror ikke, at hverken Jesper Hansen eller Kent Nielsen er de rigtige mænd for OB, og før eller siden ryger de begge to ud.

                  Problemet med Jesper Hansen: Jeg kunne skrive en hel bog om Jesper Hansens fejl og mangler, men det gider jeg ikke trætte jer med. Jeg vil i stedet nøjes med at påpege, at manden simpelthen hverken har netværk eller lederevner til at styre det, som i hvert fald på papiret, burde være en topklub i Danmark. Jesper Hansen blev trukket ind i en rolle, hvor han skulle redde OB fra et økonomisk kollaps, og dét har han vel egentligt også gjort nogenlunde tilfredsstillende. Han har godt nok brugt alt for mange penge på elendige handler, men klubben er trods alt ikke rykket ned eller gået konkurs. Men Jesper Hansen har en bundklubs mindset. Det hele skal bare køre rundt, og der er absolut ikke plads eller overskud til store armbevægelser.

                  Problemet med Kent Nielsen
                  : Dybest set tror jeg, at Kent er blevet lokket af pengene i OB. Han ligner ikke en mand, som brænder for projektet. Og blev han måske stillet noget bedre i udsigt, da Thorborg lokkede ham væk fra Aalborg? Havde han regnet med, at der var flere penge at gøre med? Blev han mon lokket til Fyn med udsigten til at skulle vinde DM i en sportsvogn, hvorefter han fik leveret en elcykel? Kent Nielsens problem er i mine øjne, at han ikke evner at søge væk fra sin fodboldstil, selv når en blind og døv mand kan fornemme, at spillermaterialet absolut ikke er til det. Kent Nielsen er en god træner, men han er nødt til at have den rigtige trup. Får han en stærk og godt sammensat trup, så skal han nok levere. Problemet er, at der hverken er god økonomi eller stærke talenter på vej i OB. Jeg tror heller ikke, at Kent selv evner at sammensætte sin trup. Han har brug for en god og stærk sportschef at arbejde sammen med.

                  Min appel til ledelsen i OB er derfor, at vi i vinterpausen kommer af med både Jesper Hansen og Kent Nielsen. Ja, gu fanden er det træls at skifte ud ENDNU engang, men der er brug for at komme tilbage på sporet i OB. Hvis jeg fik lov at bestemme, ville vi trække Ove Pedersen ind i en managerrolle og give ham ansvar for både truppen og den sportslige økonomi. Han kunne så selv vælge, hvad han skulle bruge af folk omkring sig for at løfte opgaven. Giv ham samme arbejdsområde og ansvar som Ståle Solbakken i FCK.

                  Jeg ville have blind tillid til, at Ove Pedersen ville rykke OB i den rigtige retning, men problemet er, at han gang på gang vælges fra til fordel for Troels Bech og Kent Nielsen-typer, fordi han ikke er smart og hypet nok. Jeg ville ønske, at OB gik mindre op i at lade som om, man var en topklub, der vil spille moderne og dominerende, og mere op i at være en klub, som vinder og slås for det.

                  Giv Ove Pedersen det øverste ansvar, og så vil jeg godt vædde med, at OB inden for et par sæsoner er tilbage i top fem i Danmark. Det sker ikke med Kent og Jesper Hansen.
                  Da ville jeg ikke satse en krone mod! JH største fejl var ikke at give Ove P en laaang kontrakt.
                  "Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
                  - Norbert Elgert -

                  Comment


                    #24
                    Enig! Ove P. ville passe perfekt ind i OB, og det jeg forbinder med klubben.

                    Jeg tror nu ikke at Kent Nielsen er udbrændt, ligeglad eller mangler motivation. De træninger og kampe jeg har set, der virker han meget motiveret! Jeg er bare i tvivl om han er den rigtige for klubben.. Jeg tror ikke han bliver fyret. Han får i hvert fald næste sæson med også.

                    Comment


                      #25
                      Oprindeligt indsendt af Kogtbaby88 Se indlæg
                      Enig! Ove P. ville passe perfekt ind i OB, og det jeg forbinder med klubben.

                      Jeg tror nu ikke at Kent Nielsen er udbrændt, ligeglad eller mangler motivation. De træninger og kampe jeg har set, der virker han meget motiveret! Jeg er bare i tvivl om han er den rigtige for klubben.. Jeg tror ikke han bliver fyret. Han får i hvert fald næste sæson med også.
                      Kent Nielsen skal i mine øjne have lov til at fortsætt sit arbejde i OB. Lige på den post skal vi ikke ud i flere panikhandlinger. Men jeg er enig i at en fodboldkapacitet som Ove P. vil være god at få tilbage i klubben og jeg er ikke i tvivl om at Ove P. vil kunne blive en fremragende sportschef i OB :-)

                      Comment


                        #26
                        Så vidt jeg husker, var det i høj grad Ove P.s arbejde, der skabte Esbjergs bronzehold i 2003-2004. Et fantastisk sammensat hold, med lokalt scoutede spillere, talenter fra ungdomsafdelingen, tilsat de helt rigtige udenlandske profiler. Et hårdt arbejdende kollektiv, tilsat finesse.

                        Comment


                          #27
                          Er vi ved at være derhenne hvor et opråb til ledelsen skal gøres på stadion ?

                          Frygten for tilskurerflugt har været der længe og ses efterhånden også på antallet af tilskuere .

                          Der er ved at brede sig en stemning af ligegyldighed blandt mange .

                          Jeg starter min egen protest ved ikke at smide en krone til øl , vand , pølser og andet når vi er på stadion . Vi er altid mindst tre mand afsted nogle gange er vi seks , hvilket vil sige at det mindst er 300,- kr i snit . Vi vil fremover indtage vores pølser og drikkelse på vej til/fra stadion .
                          Næste skridt er at returnere vores sæsonkort så snart det står fast at top 6 er udelukket , så vil vi fremover kun komme til udekampe .

                          Jeg bor 120 km fra Odense så kan ikke deltage i en evt produktion at bannere men bidrager gerne med det økonomiske hvis nogle påtænker at der skal laves nogle sådan , og deltager selvfølgelig i aktioner på stadion .
                          Det kunne måske være et banner med Komiske Ali som erklærer sin tilfredshed mens en raket med top 6 letter i baggrunden , og tilskuerne søger mod udgangen på stadion.
                          817 ⚪️
                          Y.N.W.A ❤️

                          Comment


                            #28
                            Vi ligger som vi har redt. Men flere her inde gav jo på munden, når man ytrede at Falsk skulle have lov at løbe knubberne af på grusbanerne hele foråret. FCK fik til gengæld en spiller i topform som de nyder godt af nu.

                            Suk OB! en klub for tabere og masochister!

                            Comment


                              #29
                              Oprindeligt indsendt af JeppeBendix Se indlæg
                              Vi ligger som vi har redt. Men flere her inde gav jo på munden, når man ytrede at Falsk skulle have lov at løbe knubberne af på grusbanerne hele sommeren.
                              Det havde ikke været anderledes hvis Falk var sat af , der var jo ingen i truppen der kunne bygges på . Det ville have givet en elendig start på foråret og udviklet en ond spiral af nederlag . Det havde plukket alt selvtillid ud af holdet . Prøv at kigge på de kampe i starten af foråret hvor Falk var afgørende , de villa alle have været tabt .
                              Men at han skulle bruges siger sig selv ellers havde vi ikke nået sæsonmålet og så havde JH/KN allerede spillet fallit der , hvilket de så for alvor er nu .
                              817 ⚪️
                              Y.N.W.A ❤️

                              Comment


                                #30
                                Jeg ved ikke om KN er blevet snydt i forhold til hvad OB har af muskler. Men JH har været et dyrt bekendtskab. Der var en begyndende tro på OB. Den tro kan kun genoprettes hvis vi får en kompetent mand på posten. KN har før lavet gode hold af små midler. Nu skal vi have en chef som kan det samme. Måske skulle vi kigge mod Viborg, eller udenlandsk.

                                Comment

                                Working...
                                X