Oprindeligt indsendt af mhbp
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Kamptråd Silkeborg - OB 14/09/2025
Collapse
X
-
Oprindeligt indsendt af mhbp Se indlæg
men hvis det er rigtigt - har man så ikke prioriteret helt forkert? Man henter to virkeligt til toppen - men hvis man reelt stod og skulle have otte spillere ind...
Comment
-
Oprindeligt indsendt af Mwape Se indlæg
Vi kender jo økonomien i detaljer, men jeg tvivler på at vi ville have fået 8 ind. Men måske 2 mere som fyld og havde det været bedre? Men det bliver jo rent gætværk. Men som oprykker og med vores historie, de seneste mange år skal vi nok lægge flere penge end tidligere..Det kræver lang tid at bygge klubben op igen.
pointen var at har man haft et fast budget - og et behov for en stærkere trup - og så går ud og brænder det hele på top topspillere, men står tilbage med en for tynd trup med mange mangler - så har man i mine øjne prioriteret forkert.
- Likes 2
Comment
-
Oprindeligt indsendt af mhbp Se indlæg
det var også bare et tal hevet ud af røven
pointen var at har man haft et fast budget - og et behov for en stærkere trup - og så går ud og brænder det hele på top topspillere, men står tilbage med en for tynd trup med mange mangler - så har man i mine øjne prioriteret forkert.
- Likes 1
Comment
-
Oprindeligt indsendt af mhbp Se indlæg
det var også bare et tal hevet ud af røven
pointen var at har man haft et fast budget - og et behov for en stærkere trup - og så går ud og brænder det hele på top topspillere, men står tilbage med en for tynd trup med mange mangler - så har man i mine øjne prioriteret forkert.
Nogen der ved, hvor "OB Strategi 2028 – Next Level" kan ses (eller de er måske allerede ved at revidere den efter vores sæsonstart) ?
Comment
-
Jeg talte med en Silkeborg fan i løbet af ugen. Han snakkede om at man i klubben havde et uudtalt lønloft på 100.000 om måneden. Derudover henter de ofte fra den danske 2. Division og det med en træner der blev fyret fra OB.
Det er ikke vores manglende muligheder i transfervinduet der gør at vi taber til Silkeborg i dag, men vi er tydeligvis ikke ligeså dygtige til at drive en fodboldklub.
Vi har meget meget meget bedre forudsætninger men det lykkedes ikke for os.
- Likes 4
Comment
-
Oprindeligt indsendt af laffe Se indlægJeg talte med en Silkeborg fan i løbet af ugen. Han snakkede om at man i klubben havde et uudtalt lønloft på 100.000 om måneden. Derudover henter de ofte fra den danske 2. Division og det med en træner der blev fyret fra OB.
Det er ikke vores manglende muligheder i transfervinduet der gør at vi taber til Silkeborg i dag, men vi er tydeligvis ikke ligeså dygtige til at drive en fodboldklub.
Vi har meget meget meget bedre forudsætninger men det lykkedes ikke for os.
- Likes 4
Comment
-
Oprindeligt indsendt af BEWC Se indlægJeg er helt med på, at du ser et stort lys i Theo Sander. Det er bare et kæmpe problem, at der i hver kamp han spiller bliver scoret mål som han skal forhindre. Vi skal minimum lave 2 mål for at vinde, for han dropper med garanti. Det er ikke holdbart. Klart der er andet galt, men målmandsposten er et helt smart sted at begynde.
Mine forventninger til Fredericia-kampen er alligevel på nulpunktet. Det eneste jeg 100% forventer er minimum 2 mål imod og det er ligegyldigt hvilken målmand vi stiller med.
Så må vi bare håbe vores offensiv ikke stopper med at løbe for hinanden og gå i fælles pres efter 20 minutter igen igen.
- Likes 1
Comment
-
Oprindeligt indsendt af OleKBH Se indlæg
Målmandssituationen er vores mindste problem.
- Likes 4
Comment
-
Oprindeligt indsendt af andlox Se indlægForstår bare ikke de her to ansigter af holdet. I første halvleg pressede vi stærkt og højt hvad gav bold gevinster og føringen og hvad stressede SIF rigtig meget. Vores genpress fungerede og vi dominerede kampen.
I anden halvleg var vores press helt, HELT væk. De kunne spille deres opspil og vi løb kun bag uden at sætte press på dem.
Det var ja de samme elleve spiller på banen og det kan ikke være en ændret taktisk anvisning af Zorniger som sagde i pausen at han var meget tilfreds med vores spil og vi ville fortsætte det. Fatter det bare ikke.
At udvisning kom til et tidspunkt hvor vi lige var ved at overtage kontrollen af kampen er selvfølgelig pisse ærgerligt. Især når man tager med i betragtning at Yayas første gule kort var en klar fejldom. Måske man kan se det som fejl af Zorniger ikke at skifte Gomez tidligere ind. Han sagde ja flere gange at de unge gør det godt i forsvaret til de bliver trætte hvor de gør fejl. Men det er selvfølgelig let at sige i bagkloghedens klare lys.
- Likes 2
Comment
-
Jeg har svært ved at finde frem til hvad jeg mener. Der er for meget lotteri. Helt sikkert. Og nok også for meget tysk. Vi er mange der har sagt at der er brug for forstærkninger. Troels fandt ikke nok. Vi har en vigtig langtidsskadet som løftede holdet indtil han blev skadet. Hvorfor tager det så lang tid med ham. Er sikker på at han bremser Troels.
Jeg tror og håber på at vi får en god tilgang til vinter og så klarer vi at blive oppe. Men lige nu er vi en nedrykningsaspirant og det er sgu pinligt.
- Likes 1
Comment
-
Oprindeligt indsendt af Københavnstinker Se indlægJeg er enig med Rasmus Falk. Den hér kamp må de simpelthen ikke tabe. Silkeborg kan jo intet, men der er simpelthen så stor niveauforskel på OB's spillere, at det bliver udslagsgivende. Jeg forstår stadig ikke Theo Sander på mål. Han er lejet, og den 3. bedste målmand i OB. Hvorfor spiller han? Og Groot's førsteberøring er som regel hans sidste. For helvede en træstamme. Prøv dog Niemich. Man snakker tit om hvor vigtig "den røde tråd" er på et fodboldhold. Det er stammenn op gennem midten - målmand, central forsvar, central midt og 9'er. OB mangler kvalitet til rygraden på holdet, og så vil man tabe en masse kampe. Rasmus Falk kan ikke gøre det alene
Grot er en spiller, hvor der hvor der er meget kort op til begrænsningerne. På trods af sin højde er han på ingen måde hverken dominerende i luften, eller et våben i feltet ved dødbolde. Han vinder ikke nok dueller.
Som du skriver så er hans første berøring ofte også hans sidste, for ja det er som at sparke bolden ind på et træ, du aner ikke hvilken retning den kommer retur, og det gør Grot heller ikke selv.817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
Jeg forstår bare godt Zornigers frustrationer over Bojang. I en fase, hvor kampen peger med en lille forsigtig pil imod vi sætter os på kampen igen, så taber han fuldstændig hovedet. Det er risikoen man løber med at bruge de unge, men for filan hvor er det en håbløs aktion, som slet ikke står mål med de forrige kampe, hvor han har præsteret fuldstændig upåklageligt.
Det er nøglesituationen for at vi taber, og så kan vi diskutere Sanders manglende nøgleredninger, og for min skyld må de gerne prøve Myhra af, hvis han er tilbage på 100%.
Vi får det bare enormt svært uanset hvem der står på kassen, hvis vores forsvar laver så store fejl, og vi ikke bliver mere kyniske oppe foran i vores gode perioder. Både igår og imod fcn skulle vi jo have scoret minimum 3 gange med de chance vi tilsmiler os. Det er jo den kynisme vi er oppe imod. Vi vinder på XG, men vi ser jo bare alle hold i superligaen i denne sæson straffer os i stort set hver eneste sekvens vi bevæger os ind i, som vi kun håndtere på 1. Divisonsnivaeu eller det der er værre.
- Likes 2
Comment
Comment