Oprindeligt indsendt af Reyeb
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Kent fyret
Collapse
X
-
Det er rigtigt - og samtidig er han vel tættere på det OB-DNA, som mange herinde mener er den eneste vej for en klub som OB.Oprindeligt indsendt af OleKBH Se indlægBo er absolut et godt bud. Jeg tror dog det bliver Jacob Michaelsen som er “transferfri” efter fyringen i Hammarby. Han er en interessant trænerprofil og han var rigtig god i SjE hvor han vist også arbejdede sammen med vores nye assistenttræner så den ligger på mange måder lige til højrebenet.
Comment
-
Håber du får ret i det sidste med en mere OB-agtig spillestil.Oprindeligt indsendt af Memoryhof Se indlægDet var da en god nyhed at starte dagen med. Kent har, som ofte sagt, ikke haft optimale betingelser for sit arbejde. Det må og skal da ikke være en undskyldning for, at vi overhovedet ikke har rykket os i hans tid i klubben. Når man om mange år ser tilbage på denne tid må den nok være den mest ligegyldige i klubbens nyere historie.
Nu kommer så den mere alvorlige del, hvor vi skal se, om man er i stand til at få en kvalificeret træner ind. Ligeledes bliver det interessant at se, om man vælger at bibeholde ideen om, at OB skal spille boldbesiddende tiki-taka-bold, eller om man går tilbage til en mere OB-agtig og pragmatisk spillestil. Spændende bliver det!
NB: Glad for at se folk er lidt nuanceret omkring Kent, det har han trods alt fortjent.
Comment
-
Enig. Målsætningen er aldrig blevet opfyldt, og så må det have konsekvenser.Oprindeligt indsendt af nixcha Se indlægResultaterne taler for sig selv - og de giver dig ret mht at blive rykket.
Jeg synes trods alt, at OB er blevet et mere boldsikkert mandskab, men spillestilen har simpelthen været for svær med det materiale, der er penge til. Vi har spillet bolden pænt rundt ude på banen, men haft alt for svært ved at skabe chancer - og så bliver det for langt op ad bakke, også mentalt.
Det pæne spil må gerne blive bibeholdt; men helst med en lidt mere pragmatisk tilgang.
Comment
-
Enig ..Oprindeligt indsendt af marle Se indlægFint nok, Kent har fejlet. Men det her er et mønster, og der kommer ikke til at ske noget nyt, hvis ikke klubben begynder at indse, at sportslig fremgang starter et helt andet sted end på trænerbænken.
Men vi er jo også bare krævende fans ;-)817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
For mig var der alt for mange uforståelige ting Kent gjorde så kan ikke se ham som "en god træner i en svær tid". Han gjorde hvad ham kunne og vil gerne takke for indsatsen; men ser Kent og OB i første linje som en stor misforståelseOprindeligt indsendt af nixcha Se indlægJeg synes Kent har været en god træner i en svær tid, hvor trænerteam skulle lave top6-hold for små midler. Som bekendt er det ikke lykkedes, og derfor er beslutningen fuldt forståelig og fornuftig.
Tak for kampen, Kent. Nu bliver det så interessant at se, hvor meget perspektiv der er i den nye træner. Og om han og JH kan løfte noget mht spillertilgang og udvikling af truppen.
Vi må se hvad kommer nu. Men i dag føles som en lettelse. Forestilling af ét år mere Kent-projekt sad tungt på min OB-sjæl."Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
Comment
-
Den nye træner bliver et klart signal om bestyrelsen og JH har en plan for fremtiden, som taget afsæt i en mere ambitiøs kultur end den nuværende, eller vi skal have mere af den samme metervare. Det er virkelig vigtigt at der ligger et grundigt arbejde bagved en strategi udformning, som den nye træner både skal have viljen og evnerne til at forfølge. Hvis det ikke er tilfældet, så er det næsten ligegyldigt hvem der bliver ansat, så får vi samme historie at fortælle om tre år igen.
Comment
-
Tillad mig at le - hans "tydelige spillestil" var ikke den direkte stil, som de pludselig fandt ud af ved vintertid var bedre end det, han brugte alt for meget tid på at implementere.Oprindeligt indsendt af claudes1 Se indlægFrafacebook:
Vi siger tak for tre år i OB til Kent Nielsen, hvor vi har udviklet et solidt fundament, og en tydelig spillestil vi kan bygge videre på. Vi har dog ikke levet op til den sportslige målsætning, og derfor stopper samarbejdet med Kent Nielsen pr. dags dato.
Det var uendeligt brug af Jönsson og hans trækken ind i banen og aflevere bagud eller til siden.
Det var ikke Greve lige mod mål eller spring midtbanen over med afleveringer i længderetningen.
Han har afleveret en tydelig spillestil, som han kun har brugt et halvt år ud af sine 3 år i klubben på.
Igen forsøger OB at omskrive virkeligheden.
MvH ChrisOB1 nederlag de sidste 14 kampe. (8-5-1 - målscore: 23-9) 0 i de sidste 9 (6-3-0 - målscore: 16-6). 0 kampe siden sidst vi vandt en kamp efter været kommet bagud 0-1. Casper Nielsen - gør hvad han vil.
Comment
-
Jeg synes, at Kent Nielsen med et forholdsvis ringe spillermateriale har formået at rykke klubben lige så stille fremad. Hvert år er vi blevet bedre og er gået fra nedrykingskandidtaer til top seks kandidater. I år var lidt skuffende men spillerne har lavet driblinger og løb som vi ikke har set mage til i flere år. Teknisk set er niveauet højnet og med en Helenius på vej tilbage, så jeg meget frem til næste sæson. Ny bryder vi igen stabiliteten og skal finde ny træner. Det eneste der virkelig vil rykke er en økonomisk saltvandsindsprøjtning fra Danmarks 11 rigeste person.
https://www.business.dk/oekonomi/se-...s-rigeste-2017
Comment
-
Kent har skabt en mere tydelig spillestil end det lykkedes for Troels bech og det må næsten være en rekord i nyere OB-tid med en tre års ansættelse. På den anden side kan klubben ikke gå ud og købe spillere, hvis den nye træner ikke er på plads. Det vejer også tungt ved ansættelsen af en ny træner, at han reelt har mulighed for at sætte sit eget præg på holdet, de plejer jo at have deres favoritter.Oprindeligt indsendt af koki66 Se indlægEnig. Målsætningen er aldrig blevet opfyldt, og så må det have konsekvenser.
Det pæne spil må gerne blive bibeholdt; men helst med en lidt mere pragmatisk tilgang.
Jeg tror på Jakob Michelsen, og at det har været på plads i længere tid, senest ved ansættelsen af Henrik Hansen, og så ville det også give mening med "fyringen" af Bredal, som har gjort det godt med reserveholdet, der vel aldrig har spillet bedre. Gad vide, om der var nogle gode spillere fra Sønderjysles sølvsæson, der evt. måtte komme samme vej?
Comment
Comment