Oprindeligt indsendt af Lennon
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Træning 12.08
Collapse
X
-
Vi er mange i den klub. Vores eneste redning er et stærkt akademiOprindeligt indsendt af kroggaard Se indlæg
Spændende, hvad BW har gang i - min største bekymring er, hvilke spillere, der er så gode, at de kan løfte niveauet og reelt flytte os, og som gider til OB i dets nuværende forfatning.
- Likes 1
Comment
-
Tak for Update. Havde da håbet på, at Østrøm ville blive belønnet for præstationen i seneste kamp.Oprindeligt indsendt af kroggaard Se indlægSom sagt fandt jeg ind gennem lågen til stadion og overværede træningen.
Fraværende: Okosun, Frøkjær, Ivancevic og Kanté.
Både Jebali og Sabbi trænede fuldt med. Jebali var i hopla idag og lavede flere lækkerier - hans status i truppen fornægter sig ikke.
Sabbi viste ikke meget idag, og starter med garanti ikke inde søndag.
Starten af træningen var diverse opvarmningsøvelser med god tænding på - primært ung mod gammel i de fleste øvelser.
Herefter var der intervalløb efterfulgt at den "store" træningssession med tydeligt fokus på weekendens kamp.
Umiddelbart vurderer jeg opstillingen til at være sådan her:
MH
NM BP Skjelvik King
Aron Tver Sander
Charly Kadrii Jebali
(Max) (Breum)
Charly og Jebali byttede halvvejs med Max og Breum, så hvem der får pladsen her, kan jeg være i tvivl om.
Spillet var præget af mange afbrydelser af AA, som ret præcist dikterede, hvordan han ville have spillet skulle foregå - her var han ret tydelig i sin kommunikation.
Afslutningsvist øvede man hjørnespark, hvor der - hvis der blev clearet - kom, hvad der skulle forestille en 2. bold ind i feltet skråt udenfor, lagt ind af Aske eller Slotsager - fin øvelse!
Slotsager - en klejn, lille fyr, trissede i øvrigt en del alene rundt for sig selv mellem øvelserne. Kunne man ikke godt savne en anfører, der ligesom gik forrest for at integrere de unge en lille smule, eller er det mit bløde hjerte, der stikker af med mig...?
Jeg holdt et vågent øje med Omar Jebali og Halimi. Omar er en ordentlig makker og har egentlig et ret godt touch på bolden, synes jeg. Han virker til at have godt fat i, hvad de skal og hvad der foregår, men hans taktiske formåen er lidt svær at vurdere på 1 overværet træning. Halimi - en lille, væver type med god teknik - men er det ham, der flytter os? Jeg er i tvivl.
Kjerrumgaard er en habil afslutter, kan jeg afsløre.
BW var også til stede og brugte ret meget tid med sin telefon. Fårk, han er en hipster gut at se på!
KroggaardOB. På behørig afstand af egne ambitioner.
Comment
-
Hvad siger dine efterretninger, er der nogle specifikke navne i spil, eller er vi i den vante “vi ser hvad der dukker op”Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlæg
Det ville komme bag på mig hvis Jebali startede inde da han har været ude et stykke tid. Han skal altså ikke gå i stykker med det samme igen. Men han er vigtig så vi må se. Sabbi er slet slet ikke i form og vil ikke hjælpe os på nogen måde mod BIF
Men vi må bare erkende at det forsvar vi stiller med er historisk ringe i OB regi og Brøndby scorer 2-3 mål på søndag
Kjerrumgaard er en super afslutter. Det er alt det andet der halter
BW er jo heller ikke færdig. Der arbejdes hårdt på en central midtbane spiller og der er mange dialoger igang.
817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
Hvad med Robin? Er han igen helt væk fra spilletid? Synes han kom ned en ordentlig kamp sidst (ikke kun pga scoring) og forstår der på ingen måde hvad Alm gør der med ham. Men Skjelvik som cf....

"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
- Likes 2
Comment
-
Sander er slet ikke dygtig nok og alt for langsom, så ville spille med Ø. Om det er Sander eller Ø som spiller ude af position, er ikke underordnet i forhold til defensiv struktur.Oprindeligt indsendt af andlox Se indlægHvad med Robin? Er han igen helt væk fra spilletid? Synes han kom ned en ordentlig kamp sidst (ikke kun pga scoring) og forstår der på ingen måde hvad Alm gør der med ham. Men Skjelvik som cf....


Comment
-
Det er sådanne dispositioner, som gør mig nervøs omkring AA. Hvorfor kan han ikke se det åbenlyse og handle på det - det er fandme bekymrende!Oprindeligt indsendt af andlox Se indlægHvad med Robin? Er han igen helt væk fra spilletid? Synes han kom ned en ordentlig kamp sidst (ikke kun pga scoring) og forstår der på ingen måde hvad Alm gør der med ham. Men Skjelvik som cf....


Som en skriver længere oppe: Jørgen laver selvmål. - Måske ikke - men der må være meget lavt odds på, at han laver et eller andet, som udløser mål til BIF.AA konkluderer efterfølgende: han skal fandme spille fra start igen!
Comment
-
Arh, Alm - kom nu!
En 4-3-3 er fin, men Sander fungerede slet ikke som 8er. BK fylder slet ikke nok som enlig angriber. Jørgen frem for Robin? King?
Ryk nu rundt - alle kan se, hvad der ikke fungerer.
Og lad nu for guds skyld være med at køre rovdrift på Jebali. Spillere kommer for hurtigt tilbage og får for mange minutter efter endt skade i OB.
- Likes 3
Comment
-
Ikke alle, tilsyneladende.Oprindeligt indsendt af Jungledyret Se indlægArh, Alm - kom nu!
En 4-3-3 er fin, men Sander fungerede slet ikke som 8er. BK fylder slet ikke nok som enlig angriber. Jørgen frem for Robin? King?
Ryk nu rundt - alle kan se, hvad der ikke fungerer.
Og lad nu for guds skyld være med at køre rovdrift på Jebali. Spillere kommer for hurtigt tilbage og får for mange minutter efter endt skade i OB.
Jeg stiller mig efterhånden mere og mere undrende overfor Alms (manglende) overblik og vurderinger. Han har selvfølgelig indblik i træningen, men der er bare for mange underlige dispositioner.
Men lad os nu se hvad han ender ud med søndag
Comment
-
Jeg er enig. Jeg kan godt lide Alm - tænksomme typer er ikke en metervare i fodbold - men jeg er desværre ikke ret imponeret.Oprindeligt indsendt af Lennon Se indlæg
Ikke alle, tilsyneladende.
Jeg stiller mig efterhånden mere og mere undrende overfor Alms (manglende) overblik og vurderinger. Han har selvfølgelig indblik i træningen, men der er bare for mange underlige dispositioner.
Men lad os nu se hvad han ender ud med søndag
BW har så mildest talt heller ikke formået at danne rammerne for et godt 4-3-3/4-2-3-1-system eller i det hele taget sikret bare den mindste flig af ‘blå’ tråd i trupsammensætningen.
Jeg tænker med en vis ret, at Alm kan tillade sig at vlre frustreret over, hvad han har til rådighed. Men dét han så har til rådighed - det gør han da altså under forventning med. Desværre.
Comment
-
Jeg er desværre nødt til at tilslutte mig din vurdering af Alm`s dømmekraft. Ud over at have set vore SL kampe, har jeg også set træningen de sidste 3 fredage. Hver gang har jeg set vore 2 backs spille under SL niveau. Jeg har hver gang til træning set Grubbe og i dag også Aske, som jeg begge mener er bedre end Nico og King. Hvorfor prøver man ikke dem, og hvad har Østrøm gjort, siden han heller ikke mod BIFOprindeligt indsendt af Lennon Se indlæg
Tak for god update
Mon ikke de 4 forreste så hedder
Charly jebali Sander
kadrii
Sådan så vi bevarer vores 4-2-4?
Skjelvik på cf...... det gør mig harm
Min tro på at Alm kan læse truppen og dens kvalitet er væk. Jeg stoler ikke på hans dømmekraft. Desværre.
får chancen fra start igen ???
Nå men jeg er jo også bare en frustreret mandagstræner.
Last edited by pnl; 12-08-2022, 15:14.
- Likes 4
Comment
-
Jeg er helt enig. Ryst dog posen. Brug de unge! Hvad er det værste, der kan ske? At vi taber 5-1…?Oprindeligt indsendt af pnl Se indlæg
Jeg er desværre nødt til at tilslutte mig din vurdering af Alm`s dømmekraft. Ud over at have set vore SL kampe, har jeg også set træningen de sidste 3 fredage. Hver gang har jeg set vore 2 backs spille under SL niveau. Jeg har hver gang til træning set Grubbe og i dag også Aske, som jeg begge mener er bedre end Nico og King. Hvorfor prøver man ikke dem, og hvad har Østrøm gjort, siden han heller ikke mod BIF
får chancen fra start igen ???
Nå men jeg er jo også bare en frustreret mandagstræner.
- Likes 1
Comment
Comment