Oprindeligt indsendt af tOrnBjerg
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Kamptråd Bif-OB 8.11.20
Collapse
X
-
Synes jeg bestemt heller ikke, vores midtbane ser for tynd ud og tverskov virker usikker på, hvordan han skal spille, når han dels skal være forsvarsspiller ved siden af KL og ML, samt hjælpe midtbanen.. Synes vi skal prøve 4-3-3 endnu engang og om man så vil forsøge sig med Max eller give Frø endnu en chance er for mig ikke så vigtigt, men du kan da have en pointe i Max fortjener chancen efter en lang periode uden Frø har ramt ret meget
-
Den eneste offensivspiller som viste OB-DNA i går var Max Fenger - resten var en gang "alibi-jeg-skubber-lige-bolden-videre-til-den-næste"-fodbold. Han kastede sig in i den bold med livet som indsats - resten var bange for at få beskidt trøje (den var jo også helt ny...)
Hvis træneren ikke kan belønne den indstilling, må han ud. For det er ødelæggende for kollektivet og moralen i truppen.
- Likes 4
Comment
-
Holdet kan jo spille god fodbold. Det så vi for snart længe siden mod FCK. Hvorfor spiller de så meget dårligere nu? Det er spørgsmålet. - som jeg ikke kan besvare. Men jeg kan se, at de ikke kæmper og det plejer at være trænernes ansvar - selv om jeg ikke fatter at professionelle spillere ikke selv kan finde ud af det. Alternativt er det det taktiske oplæg, som de ikke forstår eller er for uenige i.
Efter de næste tre superligakampe ved vi, hvor vi står. Og det må Hemme også gøre. Hvad han og udvalget finder på som erstatning af JM er vanskeligt at gætte på. Men glem Troels Bech.Græsset er altid grønnere på den anden side, hvis man glemmer at vande.
OB - engang var vi gode
Comment
-
Jeg håber i den grad, at introduktionen starter med "det bleŽ en uŽlænding", nu det desværre ikke kan blive Ricardo (æret være hans minde!)Oprindeligt indsendt af Tåhyler Se indlægHoldet kan jo spille god fodbold. Det så vi for snart længe siden mod FCK. Hvorfor spiller de så meget dårligere nu? Det er spørgsmålet. - som jeg ikke kan besvare. Men jeg kan se, at de ikke kæmper og det plejer at være trænernes ansvar - selv om jeg ikke fatter at professionelle spillere ikke selv kan finde ud af det. Alternativt er det det taktiske oplæg, som de ikke forstår eller er for uenige i.
Efter de næste tre superligakampe ved vi, hvor vi står. Og det må Hemme også gøre. Hvad han og udvalget finder på som erstatning af JM er vanskeligt at gætte på. Men glem Troels Bech.
- Likes 1
Comment
-
Synes du glemmer Kasper Larsen som spillede en god kamp og var vel den som kæmpede mest mod nederlaget.Oprindeligt indsendt af claudes1 Se indlægDen eneste offensivspiller som viste OB-DNA i går var Max Fenger - resten var en gang "alibi-jeg-skubber-lige-bolden-videre-til-den-næste"-fodbold. Han kastede sig in i den bold med livet som indsats - resten var bange for at få beskidt trøje (den var jo også helt ny...)
Hvis træneren ikke kan belønne den indstilling, må han ud. For det er ødelæggende for kollektivet og moralen i truppen."Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
Comment
-
Hvis man skal score månedens mål, skal man også spille mod OB. Træk på tværs foran feltet, ingen går op og presser eller blokerer dig, og der er frit skud mod mål.Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægFuck hvor er vi ringe. Det står ikke til diskussion. Men nu er 3 eller 4 gang i denne sæson at vores modstander scorer rundens mål.
For det kan der hvis ikke herske megen tvivl om den nok bliver kåret til
- Likes 1
Comment
-
Helt enig. Det er forfærdeligt hvor meget plads vi giver modstandere centralt foran feltet. De bliver ja ofte næsten inviteret at løbe med bolden ind i feltet endda.Oprindeligt indsendt af pnl Se indlæg
Hvis man skal score månedens mål, skal man også spille mod OB. Træk på tværs foran feltet, ingen går op og presser eller blokerer dig, og der er frit skud mod mål.
"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
Comment
-
Jeg er meget enig med dig i ovennævnte med en enkelt tilføjelse. De "frie hænder" skal foregå i et samarbejde med en super kvalificeret sportschef / - direktør, som har NT`s fulde tillid. At spise JM af med Okosun de sidste timer i vinduet var uartigt, når der ganske givet stod flere og mere kvalificerede spillere på ønskelisten. At JM selv har sagt, at truppen er god nok, kaldes loyalitet af hensyn til OB og spillerne, men er ikke nødvendigvis sandheden.Oprindeligt indsendt af Omg Se indlæg
Hvis jm fik frie hænder, kunne han da også sagtens få os ud af suppedasen. Han er ingen dårlig træner, han har bare ikke den nødvendige kvalitet i truppen og spænder så desværre buen for hårdt, sikkert fordi han har selv har sagt at truppen er god nok til det.
- Likes 2
Comment
-
Stakkels ham og god bedring til ham.Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlæg
Lille sviner Sabbi laver i den forbindelse817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
Frisparket blev begået, og det var bestemt et større af slagsen, af Ryan Johnson, men er det noget andet du tænker på?Oprindeligt indsendt af Magge Se indlæg
Stakkels ham og god bedring til ham.
Lille sviner Sabbi laver i den forbindelse
Aaah, jeg kan se der står at Sabbi skubber, det så jeg faktisk ikke, Ryan Johnson stepper ud og fælder ham.Tror gerne på at det er nemt, har bare aldrig tjekket det ...
Jeg er ikke fan.
Men kan finde på at informere om træning og opdatere på ungdomsfronten ... hvorfor, fordi bold er sjovt og Ådalen er tæt på :).
Comment
-
Har du set episoden?Oprindeligt indsendt af Entusiastens Se indlæg
Frisparket blev begået, og det var bestemt et større af slagsen, af Ryan Johnson, men er det noget andet du tænker på?
Aaah, jeg kan se der står at Sabbi skubber, det så jeg faktisk ikke, Ryan Johnson stepper ud og fælder ham.817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
Ellers ville jeg ikke kunne udtale mig, eller ... det ville være lidt underligt :D.Oprindeligt indsendt af Magge Se indlæg
Har du set episoden?
Jeg ser bare ikke skubbet fra Sabbi og kan ikke lige gense episoden.Tror gerne på at det er nemt, har bare aldrig tjekket det ...
Jeg er ikke fan.
Men kan finde på at informere om træning og opdatere på ungdomsfronten ... hvorfor, fordi bold er sjovt og Ådalen er tæt på :).
Comment
Comment