Sælger gerne denne for 1p. Vi er kun semi farlige på kontra men ellers er det bare det sædvanlige langsomme boldmassage
							
						
					Annoncering
				
					Collapse
				
			
		
	
		
			
				No announcement yet.
				
			
				
	
Kamptråd: OB - AC Horsens
				
					Collapse
				
			
		
	X
- 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Lige så snart vi sætter tempo på, bringer Horsens ud af balance og har bolden for fødderne af Greve/Jönsson i stedet for Tingager/Izunna, så sker der ting og sager.
Men de første 40 minutter er slemme. Som forventet problemer på dødbolde, som der som forventet bliver skabt for mange af til Horsens. Også som forventet for lidt boldpres i det etablerede spil og vigtigst af alt - for lidt evne til at sætte spillet op. Det betyder det enten er Tingager eller Izunna, der skal bære bolden frem og ramme en af fire folk, der står på linje i fødderne.
En Thomasen, der kan holde tempo og ikke tabe bolden på den defensive midtbane ville gøre underværker for at splitte Horsens ad.
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Det drive skal bare komme fra kanten - for ellers virker det kun når vi bryder Horsens og kommer i kontraangreb. Til gengæld mangler han evner i det skabende spil.Oprindeligt indsendt af El New York Se indlægJeg synes slet ikke Casper N er så slem, han har noget drive som kan skade Horsens.
Men kort sagt mangler der kvalitet, 3-4 gange har vi gode muligheder for at skabe noget, men der bliver taget forkerte beslutninger konstant. Det er trættende
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Den model, der udregner spilovertaget har jeg ikke meget fidus til. Den passer alt for ofte ikke ift. hvad jeg oplever på banen.Oprindeligt indsendt af Kaspernon Se indlæg231 afleveringer, mod Horsens' 90... wow!!! 
Alligevel har de mest tid med spilovertag, mest tid på modstanderes sidste 1/3, og flest afslutninger...
Edit: F.eks. regner den ud, at Horsens havde stort spilovertag til sidst, mens OB havde det i tiden før det. Og det er jo helt omvendt af hvad vi kan se på banen, fordi ufarligt boldnusseri åbenbart kan registreres som spilovertag, mens farlige løb mod mål sikkert er for hurtigt overstået til at tælle højt.Last edited by B(ob); 29-07-2017, 16:02.
Comment
 - 
	
	
	
		
	
	
		
		
		
		
		
		
		
	
	
Jeg er på mange måder enig i Greve ud og Joan ind. Jeg er blot begyndt at have betænkeligheder ved Joan. Ifølge mine noter og personlige karakterer (Ja så nørdet er jeg) så har spillede han vildt godt i de 4 første af 5 kampe i foråret. Men i resten var kun middelmådig eller direkte dårlig (eller ikke på banen). Altså har han i mine øjne ikke været god siden 18 marts. Ca 5½ måned siden.Oprindeligt indsendt af Bambiinsel Se indlægVi skaber chancerne på at vandre mellem deres kæder, bedst eksempliceret med Tingager som kreatør. Greve ud og Joan ind håber jeg. Så kan vi få mere drev med bolden, det ligner det er det der virker.
Men lad os håbe det snart ændres, hvis han kommer ind.Stop 'Hate' Mod Vore Egne Spillere. Opbakning til alle.
Kristian Morre
Comment
 
Comment