Oprindeligt indsendt af Plum
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Optakt OB-Hobro
Collapse
X
-
Vi mangler generelt midtbanespillere, der kan score mål - især når Falk forsvinder. Vores midtbane har scoret 11 mål i år, hvor de 3 (!) er scoret af en spiller, som er her efter sommerferien: Greve. Det er jo alt, alt for lidt!Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægDa angribere generelt er dyre og svære at finde i god kvalitet tror jeg en må kunne gøre det i denne omgang. Så hellere noget kvalitet på midten og på kanterne.
Det er mere en realistisk afvejning
Vi ved ikke hvad der sker med TM og jeg har stadig fidus til at Yao måske kunne blive vores 4.valg
Comment
-
Plum udviser vinderattitude! ;-)Oprindeligt indsendt af claudes1 Se indlægDet virker næsten som om at du opsøger muligheden for at kunne kritisere .... :o) Det ligner da ikke dig, Plum ;o)
MvH ChrisOB1 nederlag de sidste 14 kampe. (8-5-1 - målscore: 23-9) 0 i de sidste 9 (6-3-0 - målscore: 16-6). 0 kampe siden sidst vi vandt en kamp efter været kommet bagud 0-1. Casper Nielsen - gør hvad han vil.
Comment
-
Hvis man har en offensiv trio, der scorer mål, behøves man ikke midtbanespillere, der scorer mål. Bare spørg i Barcelona...Oprindeligt indsendt af claudes1 Se indlægVi mangler generelt midtbanespillere, der kan score mål - især når Falk forsvinder. Vores midtbane har scoret 11 mål i år, hvor de 3 (!) er scoret af en spiller, som er her efter sommerferien: Greve. Det er jo alt, alt for lidt!
...vores udfordring bliver at blende en offensiv uden Falk med den holdmæssige og taktiske styrke vi har vist i dette forår. Kan vi det, så kan vi måske få en situation, hvor målene begynder at komme fra andre kanter. Det bliver jo i essens et nyt hold, vi skal til at spille sammen. 3 nye forsvarsspillere, det offensive omdrejningspunkt er væk, vores første målmand har ikke engang været her i et halvt år, den centrale midtbane kan også kaldes "ny", så jeg tror vi får større udfordringer end at finde midtbanemål.
MvH ChrisOB1 nederlag de sidste 14 kampe. (8-5-1 - målscore: 23-9) 0 i de sidste 9 (6-3-0 - målscore: 16-6). 0 kampe siden sidst vi vandt en kamp efter været kommet bagud 0-1. Casper Nielsen - gør hvad han vil.
Comment
-
Jeg må sige at jeg uenig omkring det med målscorerne. Det er nemmere at lukke et hold ned (hvis man da ikke ligefrem er barcelona, der har så meget kvalitet på alle pladser), som har så få spillere der kan score mål. Jeg synes at det er det vi ser i kampene mod de bedre hold i ligaen. De lukker simpelthen Fester og AK ned. Men ikke dermed sagt at jeg har ret - det er bare min holdning til det.Oprindeligt indsendt af ChrisOB Se indlægHvis man har en offensiv trio, der scorer mål, behøves man ikke midtbanespillere, der scorer mål. Bare spørg i Barcelona...
...vores udfordring bliver at blende en offensiv uden Falk med den holdmæssige og taktiske styrke vi har vist i dette forår. Kan vi det, så kan vi måske få en situation, hvor målene begynder at komme fra andre kanter. Det bliver jo i essens et nyt hold, vi skal til at spille sammen. 3 nye forsvarsspillere, det offensive omdrejningspunkt er væk, vores første målmand har ikke engang været her i et halvt år, den centrale midtbane kan også kaldes "ny", så jeg tror vi får større udfordringer end at finde midtbanemål.
MvH ChrisOB
Comment
-
OB har næsten alle mand på dæk
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/o...mand-paa-daek/Believe OB
œ sæsoner der bare skal overstås findes ikke
Ligegyldige kampe eksisterer ikke
Comment
-
Lucas ude igen. Ligner sgu et farvelOprindeligt indsendt af manner Se indlægOB har næsten alle mand på dæk
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/o...mand-paa-daek/
Comment
-
Desler: Backen er blevet min favorit
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/d...t-min-favorit/Believe OB
œ sæsoner der bare skal overstås findes ikke
Ligegyldige kampe eksisterer ikke
Comment
-
Dejlig attitude fra den unge mand. Vild med det!Oprindeligt indsendt af manner Se indlægDesler: Backen er blevet min favorit
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/d...t-min-favorit/"Ohne sauhunde geht es nicht!" - Maik Franz
Kluden Krew - O'ense Internationals
Comment
-
Jeg er langt hen ad vejen enig med dig. Det går utvivlsomt den rigtige vej - og med hastige skridt endda! Men jeg vil stadig fastholde, at der er flere hold der har bedre forudsætninger end os for at nappe medaljer i næste sæson. Selvom økonomien ganske rigtigt ikke er et sikkert parameter til at måle de forskellige klubbers resultater fra sæson til sæson, så er faktum stadig, at over tid vil de økonomisk stærkeste klubber skabe bedre resultater. Men jo, det er da muligt at vi rammer en supersæson som SønderjyskE og vi har endda endnu bedre forudsætninger for gøre det, men jeg vil stadig skyde både Brøndby, AaB og FCM som større medaljekandidater end os, trods både Brøndby og FCM (sandsynligvis) står over for trænerskifte ved sæsonens afslutning.Oprindeligt indsendt af Ricardo Se indlægSyntes mange ting har ændret sig hurtigt fra en katastrofal målmandsituation og forsvar gennem flere sæsoner er dette blevet langt bedre. Vi har rigtige angribere som kontinuerligt scorer mål, en målmand som matcher de bedste,og en supertræner som tidligere har bevist at kunne skabe resultater. Vi er kommet rigtig langt på kort tid. Kan ikke se hvad der skulle stoppe denne udvikling. Vi mister Falk - Har tiltro til at KN også for løst dette . Talenter der udfylder bredden på holdet fint, og giver måske et lidt større økonomisk råderum til enkelte kvalitets spillere. Tror på stabilitet i OB, og at dette vil fører til store resultater.
Hvis vi eksempel kigger på udviklingen i Aab på 2 mesterskaber og en 10 plads indenfor 5 år.
Jeg forventer ikke en sikker top 3 placering næste sæson, men mener bestemt ikke det er urealistisk. Der er heldigvis stadig meget i dansk fodbold der ikke er afhængig af økonomi.
Comment
-
Håber at man giver HH en kæmpe applaus i morgen hvis han kommer på banen
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/h...rekord-mod-ob/
Comment
Comment