Oprindeligt indsendt af Magge
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Optakt Viborg - OB
Collapse
X
-
Arh, lidt spændingsforladte måske (og hellere det end nedrykningsdrama), men ikke ligegyldige. Vi skal stadig finde ud af, hvem der skal være en del af projektet fremadrettet. Der har været et par brugere fremme og nævne at JJT ikke er klar endnu osv, men det bliver man jo heller ikke af sig selv, han skal have flere kampe under bæltet, før man kan se, hvor langt det kan bære. Kan Greve udvikle sig til at blive mere end polyvalent indskiftningsspiller. Hvad med Matti? Kan det bære igennem med Oliver Lund etc.
-
Ligegyldige placeringsmæsdigt , og ift at tiltrække menigmand til stadion .Oprindeligt indsendt af Limefrugten Se indlægArh, lidt spændingsforladte måske (og hellere det end nedrykningsdrama), men ikke ligegyldige. Vi skal stadig finde ud af, hvem der skal være en del af projektet fremadrettet. Der har været et par brugere fremme og nævne at JJT ikke er klar endnu osv, men det bliver man jo heller ikke af sig selv, han skal have flere kampe under bæltet, før man kan se, hvor langt det kan bære. Kan Greve udvikle sig til at blive mere end polyvalent indskiftningsspiller. Hvad med Matti? Kan det bære igennem med Oliver Lund etc.
JJT skal for mig at se have nogle kampe med en stabil makker som tager det værste pres defensivt , så skal han nok udvikle sig .
Matti er for mig et stort spørgsmålstegn , kan både blive en dreng og en pige .Last edited by Magge; 07-11-2015, 14:59.817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
-
Glæder mig til se om fraværet af EL og en mere arbejdsom spiller på hans plads kan give en bedre balance på holdet og dermed holde bolden lidt mere væk fra vores rystende usikre midterforsvar.Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægMon ikke det bliver følgende i morgen
Koval
MD HJ LN AS
MG MeM AB RF
RF KZ
Comment
-
jeg er helt enig. Det kunne være spændende at at se en dynamisk 2-vejsspiller på vk a lá Desler. Her tror jeg Kirkeskov kunne være mere tryk i sit spil og måske genfinde et godt niveau.Oprindeligt indsendt af claudes1 Se indlægGlæder mig til se om fraværet af EL og en mere arbejdsom spiller på hans plads kan give en bedre balance på holdet og dermed holde bolden lidt mere væk fra vores rystende usikre midterforsvar.Believe OB
½ sæsoner der bare skal overstås findes ikke
Ligegyldige kampe eksisterer ikke
Comment
-
Hmm, ja altså ret defensivt burde det da være en forstærkning med Kirke i stedet for Emil, meeeen det er nu nok lige defensivt nok.Oprindeligt indsendt af manner Se indlægjeg er helt enig. Det kunne være spændende at at se en dynamisk 2-vejsspiller på vk a lá Desler. Her tror jeg Kirkeskov kunne være mere tryk i sit spil og måske genfinde et godt niveau.
Men udover det, er jeg er jeg helt enig. Kunne være godt at se Desler og Falk på kanterne, sammen med Lund og Kirke (i en koncentreret udgave) på backerne. I det hele taget ville det hjælpe med nogle kanter, der også kan arbejde defensivt..... Det kan Falk og Desler.
Comment
-
Foretrækker klart Ari på udebane mod et tonserhold som Viborg. Kirke tror jeg ikke rigtigt på mere, hans indstilling pisser mig af, og så står han alt for tit fejlplaceret så modstanderen nemt kan løbe omkring ham.Oprindeligt indsendt af manner Se indlægjeg er helt enig. Det kunne være spændende at at se en dynamisk 2-vejsspiller på vk a lá Desler. Her tror jeg Kirkeskov kunne være mere tryk i sit spil og måske genfinde et godt niveau.
Comment
-
Uden fight, uden vilje - uden Emil! Håber Kent lader ham virkelig endelig ude.
Falk/Desler fungerer meget meget god tilsammen. Men søndag ville jeg meget gerne se Lund/Desler på højre side så Falk kan spille på venstre side. Foretrækker Ari i forhold til Kirke på vb på grund af hans fighterevner. Forventer en kamp vi skal kæmpe os ind. Selvtilliden og suverænitet ville ikke være særlig god i holdet efter de sidste uger, så det bliver en "herrekamp" med kniven mellem tænderne.
Så det ville være
Koval
Lund Nielsen Jonasson Ari
Desler El Makrini Matti Falk
Zohore Fester
de henter 3 point for os. :-)"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
Comment
-
Lund er meget tvivlsom desværre og det forlyder at han ikke bliver klarOprindeligt indsendt af andlox Se indlægUden fight, uden vilje - uden Emil! Håber Kent lader ham virkelig endelig ude.
Falk/Desler fungerer meget meget god tilsammen. Men søndag ville jeg meget gerne se Lund/Desler på højre side så Falk kan spille på venstre side. Foretrækker Ari i forhold til Kirke på vb på grund af hans fighterevner. Forventer en kamp vi skal kæmpe os ind. Selvtilliden og suverænitet ville ikke være særlig god i holdet efter de sidste uger, så det bliver en "herrekamp" med kniven mellem tænderne.
Så det ville være
Koval
Lund Nielsen Jonasson Ari
Desler El Makrini Matti Falk
Zohore Fester
de henter 3 point for os. :-)
Comment
-
Falk arbejder også hårdt defensivt men han har lidt mere frie tøjler qua hans boldomgang og evne til at vende og sætte fart i spillet. Jeg tror at hvis Kirke kunne have en spiller foran sig som han kunne være sikker på tog nogen stærke og konsekvente tilbageløb og ikke blev stående eller lunter tilbage når backen laver et godt løb op ad linien. Måske lidt old-school, men sådan har jeg spillet s4 back i mange år, det er tæt på fodbold ABC, men det kikser når kanterne ikke løber tilbage og dækker af.Oprindeligt indsendt af El New York Se indlægHmm, ja altså ret defensivt burde det da være en forstærkning med Kirke i stedet for Emil, meeeen det er nu nok lige defensivt nok.
Men udover det, er jeg er jeg helt enig. Kunne være godt at se Desler og Falk på kanterne, sammen med Lund og Kirke (i en koncentreret udgave) på backerne. I det hele taget ville det hjælpe med nogle kanter, der også kan arbejde defensivt..... Det kan Falk og Desler.Believe OB
½ sæsoner der bare skal overstås findes ikke
Ligegyldige kampe eksisterer ikke
Comment
-
Shit, kan det blive sådan Desler/Greve på højre side?Oprindeligt indsendt af fmprOB;70204
Lund er meget tvivlsom desværre og det forlyder at han ikke bliver klar"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
Comment
-
Vores bageste 6 afgør om vi vinder kampen. Hedder den
Koval
Desler/Lund HJ LN AS
MEM
Så er det nok. Alle de kampe hvor vi er blevet skilt ad, har opstillingen ikke været sådan. Vi er enormt sårbare, men ovennævnte er nok mod Viborg (bank under bordet med meget mere).
NB: Hej Kent, giv Lund de sidste 30 sekunder, jeg har ham på mit manager hold :)
Comment
-
Azer på kant ville jeg meget nødigt se , både fordi han hverken ejer speed eller tekniske evner til at udfordre . Endvidere er jeg ikke imponeret af han langskud .Oprindeligt indsendt af cstoltze Se indlægTror jeg ville smide desler på back. Falken på kanten. Så ville min surprise være Azer på venstre kant og Jjt og makrini på midten. 😆 azer skal på banen da han er den eneste langskuds spiller vi har og vi kunne risikere og have bolden en del 😨
Hvis Azer kommer på kant vil vi samtidig kunne erklære Lukas Jensen for færdig i OBLast edited by Magge; 07-11-2015, 21:19.817 ⚪️
Y.N.W.A ❤️
Comment
Comment