Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Træningslejr Albir 19-29/1
Collapse
X
-
Håber på 24+3Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlæg
-
Første update fra træningslejren med Brix på FB https://www.facebook.com/obstemmerForm barometer 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10
Comment
-
Adam Amrani fra U19 er kommet med i sidste øjeblik. Venstrebenet forsvarsspillerOprindeligt indsendt af Oblisk Se indlægFørste update fra træningslejren med Brix på FB https://www.facebook.com/obstemmer
Victor Bender er blevet hjemme pga uenighed om forlængelse af kontrakt
Bonde i positiv fremgang
Comment
-
Vel ikke særligt imødekommende, at gøre det overfor Bender... det motiverer ham vel ikke, men mere det modsatte i forhandlingen !Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlæg
Adam Amrani fra U19 er kommet med i sidste øjeblik. Venstrebenet forsvarsspiller
Victor Bender er blevet hjemme pga uenighed om forlængelse af kontrakt
Bonde i positiv fremgang
Hvis vi ikke får en venstrebenet forsvarsspiller i dette vindue (som ellers ikke vil os), giver det jo god mening med fortællingen om, at vi selv har løsningen internt i klubben !
Comment
-
Vel stadig en spekulation med Bender … men kontrakten udløber til sommer så begrundet ..Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlæg
Adam Amrani fra U19 er kommet med i sidste øjeblik. Venstrebenet forsvarsspiller
Victor Bender er blevet hjemme pga uenighed om forlængelse af kontrakt
Bonde i positiv fremgang
Amrani er CB .. ikke Vb så stadig plads til en Helveg der også er venstrefodet .. og i øvrigt også har kontraktudløb til sommer …"Fejlen ved verden er, at de dumme er så skråsikre på alting, og de begavede så fulde af tvivl."
"Der findes ingen kendsgerninger, kun fortolkninger."
Venter man for længe, får man ingenting ...
Comment
-
Victor Bender spiller en plads hvor konkurrencen i truppen er hård - og med vores nye finske signing endnu hårdere - måske arbejdes der på forlængelse og udleje - eller også ønsker den unge spiller at flytte til et sted hvor vejen til spilletid vurderes kortere.Oprindeligt indsendt af Plum Se indlæg
Vel stadig en spekulation med Bender … men kontrakten udløber til sommer så begrundet ..
Amrani er CB .. ikke Vb så stadig plads til en Helveg der også er venstrefodet .. og i øvrigt også har kontraktudløb til sommer …
Den smule jeg har set af ham giver mig et indtryk af et pænt stort talent, men også at han er bagefter WM uden at de er helt ens - Bender er mere 10 er i klassisk forstand - ikke så målscorende men mere chanceskaber for andre - men som sagt jeg har ikke set meget.
Comment
-
Konkurrencen er hård lige nu, men Falk bliver 34, Ejdum er ifølge de fleste observatører og fodboldeksperter sandsynligvis væk til sommer og Arp har også potentiale til at blive solgt. Jeg ser det ikke entydigt som om, at der er milevidt til spilletid for Bender, selvom jeg mener han bør lejes ud først.Oprindeligt indsendt af Jebola Se indlæg
Victor Bender spiller en plads hvor konkurrencen i truppen er hård - og med vores nye finske signing endnu hårdere - måske arbejdes der på forlængelse og udleje - eller også ønsker den unge spiller at flytte til et sted hvor vejen til spilletid vurderes kortere.
Den smule jeg har set af ham giver mig et indtryk af et pænt stort talent, men også at han er bagefter WM uden at de er helt ens - Bender er mere 10 er i klassisk forstand - ikke så målscorende men mere chanceskaber for andre - men som sagt jeg har ikke set meget.
Hvis Juul-Sandberg ellers har fået noget ud af sit ophold i Middelfart, så mener jeg, han er tættere på at være flyveklar end Bender.
Hvis Bender ikke vil forlænge, så er det jo, som det er - og så skal han ikke med på træningslejr.
Comment
-
ærgerligt - udfra nogle SFÅ kommentarer så lød han som en der var på vej til at tage næste skridt.Oprindeligt indsendt af fmprOB Se indlægAZ bekræfter at Bender ikke længere er en del af holdet
https://fyens.dk/ob/der-er-skaar-i-o...adc65a2e4fa-23
Kan du gengive lidt af artiklen?
Comment
-
"Viktor var en del af holdet, men det er han ikke mere. Du skal rette spørgsmålet om hvorfor til sportsdirektør Troels Bech, sagde træner Alexander Zorniger. Artiklen fortsætter efter annoncenOprindeligt indsendt af mhbp Se indlæg
ærgerligt - udfra nogle SFÅ kommentarer så lød han som en der var på vej til at tage næste skridt.
Kan du gengive lidt af artiklen?
Troels Bech vil gerne tale med Sport Fyn i løbet af tirsdagen om sagen med Viktor Bender.
Han kunne derfor ikke endelig bekræfte, at årsagen til, at Bender ikke er med i Spanien er, fordi han ikke vil forlænge sin kontrakt, der udløber til sommer."
Noah Lassen er ikke med. Han har bøvlet med skader længe.
Forsvarstalent Adam Amrani er med i Spanien. Han er en venstrebenet forsvarer.
"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
- Likes 2
Comment
Comment