Oprindeligt indsendt af Online
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
OB q
Collapse
X
-
Jeg kender intet til Per Lisdorf og hans evner. Det jeg kan se udefra er at man har svækket truppen markant.Oprindeligt indsendt af jojo Se indlæg
Man ønsker en dygtigere træner. Hvornår har du sidst hørt om en dametræner der er blevet fyret før udløbet af hans/hendes kontrakt? Prøv at læs mit indlæg en gang mere, det fremgår forholdsvis klart hvad der ligger bag fyringen.
Derfor undrer det mig han får sparket nu.
Er han bare syndebuk? Hvem har egentlig ansat ham? Hvem har taget beslutningen om at skille sig af med alle udlændinge?
Er der nogen der vasker hænder? Synes der er noget der lugter i hele den her OBQ saga.
- Likes 2
Comment
-
Oprindeligt indsendt af Kielberg Se indlæg
Jeg kender intet til Per Lisdorf og hans evner. Det jeg kan se udefra er at man har svækket truppen markant.
Derfor undrer det mig han får sparket nu.
Er han bare syndebuk? Hvem har egentlig ansat ham? Hvem har taget beslutningen om at skille sig af med alle udlændinge?
Er der nogen der vasker hænder? Synes der er noget der lugter i hele den her OBQ saga.
Comment
-
Har ledt, men kan ikke finde en side med OBQs akademi (hold, personale m.m.).
Nogen som kan hjælpe mig ?
Her er herresiden
https://ob.dk/hold/akademi/akademiets-personale
Comment
-
Måske ?Oprindeligt indsendt af Online Se indlægHar ledt, men kan ikke finde en side med OBQs akademi (hold, personale m.m.).
Nogen som kan hjælpe mig ?
Her er herresiden
https://ob.dk/hold/akademi/akademiets-personale
https://ob.dk/hold/kvinder#truppen
https://ob.dk/hold/kvinder#staben
https://www.odenseq.dk
- Likes 1
Comment
-
Ja, eller akademi og akademi, de har et U16 og et U19-hold i højeste række. De har pt ikke en eneste landsholdsspiller.Oprindeligt indsendt af Online Se indlæg
Okay, så Q har et akademi og ikke "bare" ungdomshold ?
Fortuna Hjørring har, FCN har og Brøndby har, akademier som de trækker piger til fra hele landet, dem der spiller i Odense Q er alle fra fyn,
og de allerbedste fra fyn spiller i Kolding, HB Køge eller FCN.
Kan sige det sådan, at såfremt min datter ville spille elite, så spillede hun ikke i OB Q, men i Kolding. Det er ikke attaktivt nok i
Marienlyst. Desuden så har DBU været så "smarte", at dele de indledende landshold op i vest og øst, således at pigerne fra fyn skal til samlinger på sjælland. Derfor rykker de bedste enten til kolding, og deltager i vest, eller op på FCNs akademi, så de bor, går i skole og spiller der. Dermed klarer de sig bedre socialt i øst. Min var med i øst og blev udtaget til U16-landshold men meldte fra, hun gad det simpelhen ikke.Last edited by jojo; 21-12-2025, 20:13.
- Likes 2
Comment
-
Vi henter ny cheftræner for OBQ i Kolding:
https://www.tv2fyn.dk/odense/ob-q-sk...lAfoi0vohEksOw"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
- Likes 1
Comment
-
Eller også bliver de på Fyn, fordi de og deres forældre mener, at man ikke bliver en bedre fodboldspiller på den lange bane af at bruge 10 timer om ugen i en bil til Kolding eller af at flytte hjemmefra til Køge eller FCN og ende i mistrivsel. FCM spilleren med den fynske baggrund, der netop er stoppet, er et godt eksempel på, at det ikke er nemt at balancere fodbold og uddannelse på egen hånd som teenage-pige.Oprindeligt indsendt af jojo Se indlæg
Ja, eller akademi og akademi, de har et U16 og et U19-hold i højeste række. De har pt ikke en eneste landsholdsspiller.
Fortuna Hjørring har, FCN har og Brøndby har, akademier som de trækker piger til fra hele landet, dem der spiller i Odense Q er alle fra fyn,
og de allerbedste fra fyn spiller i Kolding, HB Køge eller FCN.
Kan sige det sådan, at såfremt min datter ville spille elite, så spillede hun ikke i OB Q, men i Kolding. Det er ikke attaktivt nok i
Marienlyst. Desuden så har DBU været så "smarte", at dele de indledende landshold op i vest og øst, således at pigerne fra fyn skal til samlinger på sjælland. Derfor rykker de bedste enten til kolding, og deltager i vest, eller op på FCNs akademi, så de bor, går i skole og spiller der. Dermed klarer de sig bedre socialt i øst. Min var med i øst og blev udtaget til U16-landshold men meldte fra, hun gad det simpelhen ikke.
Der er masser af søde piger i det sjællandske, som man kan have rigtig fin relation til i DBU samlingerne, selvom man spiller på Fyn, så det kriterie har ingen vist brugt de sidste par år i hvert fald (årgang 07-10). Og det er i hvert fald ingen garanti mod 'bitchy' kommentarer fra holdkammerater, at man er flyttet til FCN, lad mig sige det på den måde...
Der er meget der halter i TOQ/OBQ, og et akademi kan man nok ikke kalde det, når de er lavere prioriteret ude i Marienlyst end klubbens yngste drenge.
Det lysner nu, hvor klubben kan tegne kontrakter med enkelte ungdomsspillere, hvilket Kolding ikke kan, og den nye cheftræner kommer formentlig til at bruge flere af klubbens egne unge spillere, der til træningerne sagtens kan begå sig med det skrab-sammen af reserver, som den tidligere træner/sportschef prioriterede.
OBQ U19 har allerede halvvejs i sæsonen overgået pointhøsten for de seneste 5-6 sæsoner, og kan udfordre alle hold i ligaen, bl.a. med en offensiv, der er stærkest i rækken til at konvertere XG til mål.
Mange andre klubber rykker piger meget tidligt op på seniorholdet og presser dermed U-landstrænerne til at udtage dem - ingen ved, om det er den bedste løsning for den enkelte spiller eller talentudviklingen som helhed, men en middelvej er måske fornuftig, hvilket både de nye ungdomskontrakter og den nye cheftræner kan indikere.
- Likes 2
Comment

, det var først optil denne sæson at U16 og U19 kom i blå/hvide.
Comment