Oprindeligt indsendt af Orskov
Se indlæg
Annoncering
Collapse
No announcement yet.
Rygter/Ønsker/Spekulationer Vintervindue 2022
Collapse
X
-
Selvfølgelig gør vi ikke det, men det ændrer ikke på, at SFÅs kilde var langt overvejende positiv. Fansene i Sydney FC ser desuden ud til at være godt og grundigt ærgerlige over at miste ham, så det er ikke alle der opfatter ham sådan.Oprindeligt indsendt af tOrnBjerg Se indlæg
Men det er sådan mange opfatter ham, men reelt ved vi jo ikke om det er Høgh eller Koval.
Comment
-
Ung spiller, fast mand i klubben, lansholdsudtagelse og vi har nu en fodbolddirektør som er fagmand og ved hvad han gør. Det ville være en meget stor overraskelse og skuffelse hvis King ikke mindst er god nok at presse Skjelvik, som var meget bedre når han måtte kæmpe om pladsen med Olli Lund. Synes Sjjelvik gik tydeligt ned i niveauet siden han mistede konkurrencen i truppen. Ikke at var tilfreds med han men der var til mindst lys OG skyggen og især i offensiven kom ham med gode raids mens nu er det alt kedelig middelmådighed. Så: selv hvis King brænder ikke ligaen af og vi sælger ham om 1, eller to år for stor penge til en større liga så forbedrer han helt sikker vores situation på vb, enten med at overtage fra Skjelvik eller med at presse ham.Oprindeligt indsendt af tOrnBjerg Se indlæg
Men det er sådan mange opfatter ham, men reelt ved vi jo ikke om det er Høgh eller Koval.
I hvert fald glæder mig at vores transferaktivitæter er ikke mere begrænset til overskudslager, over-the-top-spiller eller andre "dygtige" og erfarne spiller uden stor udviklingspotentiake fra konkurrenter og bundklubber i Superligaen. Mihajlo og King er helt sikker mindre kedelige transfers end vi er vant til i de sidste ti år.
"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
- Likes 1
Comment
-
Arh - Det er godt nok en forsimpelt tilgang til transfervinduet.Oprindeligt indsendt af Tåhyler Se indlæg-- De klubber, som har en hektisk sidste dag i transfervinduet, har jo i virkeligheden gjort det ganske dårligt. Man har en hel måned, så hvorfor skal man gøre det hele i sidste sekund? Det har jeg aldrig forstået.
Det siger Bjørn Wesstrøm og det har jo altid også været min mening. Jeg tror virkelig vi her kan have fat i en sportslig leder der kan rykke os op fra leverpostejen.
Selvfølgelig KAN det betyde at man ikke har gjort sit arbejde ordentligt, men fodboldtransfers er jo ofte baseret på kædereaktioner: Klub 1 køber HB af klub 2, der dermed får pengene til den angriber de har manglet som ejes af klub 3, men som ikke har penge til den venstre back som ejes af klub 4.
Derudover er der også mange spillere, der skal mærke situationen an i forhold til sæsonopstart og så er der nogle spillere der får af vide et par dage før vinduet lukker at de ikke er fundet for lette.
Selvfølgelig kan man lave sit arbejde i forvejen og have sin handler klar 1. januar/1. juli, men det kræver altså man er villig til at smide nogle penge - Og hvad så hvis man den helt unikke mulighed dukker op? Skal man så bare takke nej?
Comment
-
Nu hørte vi fra OB i årevis at man ville være klar hvis noget "dukker op" - men vi skal vel sige at uhyret fra Loch Ness er næsten så ofte på gåtur end den stjerne-transfer i OB i sidste sekunde. Så er helt med BWs tilgang til teansferarbejde som vel i første linje taler om rettidig omhu og planlagt arbejde. Og han nægter ja ikke at gribe til hvis der tilbyder sig en ekstraordinær mulighed til sent tidspunkt.Oprindeligt indsendt af bjerghest Se indlæg
Arh - Det er godt nok en forsimpelt tilgang til transfervinduet.
Selvfølgelig KAN det betyde at man ikke har gjort sit arbejde ordentligt, men fodboldtransfers er jo ofte baseret på kædereaktioner: Klub 1 køber HB af klub 2, der dermed får pengene til den angriber de har manglet som ejes af klub 3, men som ikke har penge til den venstre back som ejes af klub 4.
Derudover er der også mange spillere, der skal mærke situationen an i forhold til sæsonopstart og så er der nogle spillere der får af vide et par dage før vinduet lukker at de ikke er fundet for lette.
Selvfølgelig kan man lave sit arbejde i forvejen og have sin handler klar 1. januar/1. juli, men det kræver altså man er villig til at smide nogle penge - Og hvad så hvis man den helt unikke mulighed dukker op? Skal man så bare takke nej?"Einstellung ist alles. Talent wird überschätzt. Talent ist Grundvoraussetzung, ohne Talent geht nichts, aber Talent stellt dich nur in die Tür. Charakter, Einstellung und Fleiß bringen dich hindurch"
- Norbert Elgert -
- Likes 2
Comment
Comment